środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy sztachetki te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, lekkiej obróbce i stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź wstępnie obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy plot plastikowe na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień głazów na plotki plastykowe na plot i furtę ze sztachetek, przybierają one wtedy rozmaite pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można też siekać na sześciany o proporcjonalnych kształtach, użytkowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nierównych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki z plastyku stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku i naszych zamiłowań forma kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i balaski PCV na ogrodzenie i furtę ze sztachet unosi się z skał różnorakiego konturu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kawałeczków o nieproporcjonalnych kształtach, należy je trafnie łączyć tzn. tak, by forma każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia Winylowe z Staronia Śląskiego należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur szybko niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają również mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Sprofilowane fabryki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, ażeby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz