piątek, 22 kwietnia 2016

Prawie nic wyraźnie nie zaznaczy projektu trawnika czy tez kwietnika jak niskie żywe plot.

Niezmiernie duże, bowiem aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby przesłania pobliskie budynki a także ulice. Żeby otworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy chcemy by nasze żywe plot było niezwykle wybujałe zaś zarazem cienkie to w cieniu można je uformować z limaku pospolitego, grabu pospolitego albo klonu. Pamiętajmy natomiast, że kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie może być trudne.

Nic dobrze nie uwydatni linii trawnika czy tez kwiatów jak małe żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rabaty często nie potrafią satysfakcjonująco rosnąc w wyznaczonych terenach, niewysokie drzewa potrafią utrzymać zielone bogactwo w ryzach czy tez osłonią gołe placki ziemi. Dobrze przycięty mały żywopłot już sam notabene wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna jedynie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w ciemnych kącikach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast przystrajają je zgrabne jabłuszka, jakie można przerobić na przetwory.

Niewysokie czy tez duże zielone ogrodzenia wolno uzyskać z gatunków iglastych.

Niestety, rośliny z tej klasy są o wiele droższe niż krzewy liściaste. Z nich najlepiej akceptuje brak słońca cis zwyczajny. Zwykle szeroko się rozrasta a także trzeba go przycinać, pomimo tego jego formę Cis jest dozwolone odłożyć bez pomocy.Będzie w mgnieniu oka wschodził oraz uratuje kolumnowy kształt.

Jeśliby wasz zaułek jest nadzwyczaj zacieniony, należałoby aby zielony częstokół rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektórego spośród cienioznośnych wariantów maja odmiany o płowych bądź tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr typowy Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są najbardziej krzyczące w słońcu, tymczasem nawet w chłodu liście pozostają całkiem jasne, prawie oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz